sobota, 21 lutego 2015

Zawody biegowe: Tropem Wilczym - Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych

"Tropem Wilczym - Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych" jest, jak informują Organizatorzy - Fundacja Wolność i Demokracja - największym biegiem pamięci w Polsce. W trzeciej edycji Biegu, która odbędzie się 1 marca 2015 r. w 81 polskich miastach ma wziąć udział 20 tysięcy biegaczy!


 
Tym samym Bieg, którego celem jest upamiętnienie ostatnich obrońców wolności, walczących na ziemiach polskich jeszcze po zakończeniu II Wojny Światowej, jest największym biegiem pamięci w Polsce. "Tropem Wilczym - Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” jest też największą imprezą masową towarzyszącą obchodom "Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych".
Najwięcej biegaczy wystartuje w Warszawie, Łodzi, Wrocławiu, Poznaniu, Szczecinie i Lublinie. Symboliczny dystans biegu we wszystkich miastach wynosi 1963 metry. Liczba ta jest nawiązaniem do daty śmierci ostatniego Żołnierza Wyklętego - Józefa Franczaka „Lalka”, który został zamordowany w 1963 roku. W niektórych miastach odbędą się także biegi na 5 i 10 km. Każdy z uczestników biegu otrzyma koszulkę z wizerunkiem jednego z Żołnierzy Wyklętych: Danuty Siedzikówny „Inki”, Antoniego Radziwonika „Olecha”, Władysława Łukasiuka „Młota”, Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” i Józefa Franczaka „Lalka” oraz medal pamiątkowy. W każdym mieście organizatorzy przygotowali dodatkowe atrakcje, takie jak gry miejskie i rekonstrukcje historyczne.

Linki do spotów ambasadorskich na YouTube:
 
Przemysław Babiarz
 
Roman Polko

Warszawa

Wielka impreza sportowa i edukacyjna w Parku Skaryszewskim - 1 marca pod znakiem biegania i Żołnierzy Wyklętych

Źródło: materiały Organizatora

Mnóstwo atrakcji czeka na wszystkich, którzy zdecydują się przyjść 1 marca 2015 roku do Parku Skaryszewskiego. Z okazji Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" odbędzie się tam III edycja biegu „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. Oprócz tras dla kilku tysięcy biegaczy, organizatorzy przygotowali też atrakcje dla wszystkich, którzy chcą w miły sposób spędzić niedzielę.

Impreza rozpocznie się o godz. 10:00, kiedy wystartują biegi na dystansie 5 km. Druga tura biegu na 5 km odbędzie się o 10:50. Najważniejszy bieg, czyli bieg na symbolicznym dystansie 1963 metrów rozpocznie się o 11:40. 1963 metry są nawiązaniem do daty śmierci ostatniego Żołnierza Wyklętego - Józefa Franczaka „Lalka”, który został zamordowany w 1963 roku. O godz. 12:30 oraz 13:45 odbędą się biegi na dystansie 10 km.
Dla wszystkich, którzy przyjdą tego dnia do Parku Skaryszewskiego organizatorzy z Fundacji Wolność i Demokracja przygotowali liczne atrakcje. O godz. 10:15 rozpocznie się rodzinna gra miejska, w czasie której uczestnicy będą mogli poszerzyć swoją wiedzę na temat polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic Polski. O godz. 10.30 i o godz. 12.00 odbędą się 2 rekonstrukcje historyczne. Rekonstruktorzy z GRF Bemowo, GH „Zgrupowania Radosław” i GRH WiN odtworzą oddziały partyzantki antykomunistycznej oraz ich przeciwników – NKWD, KBW i MO. Grupy wystawią również dioramę obozu partyzanckiego, gdzie będzie można dowiedzieć się więcej o Żołnierzach Wyklętych – poznać najbardziej spektakularne akcje zbrojne, główne oddziały, zobaczyć umundurowanie i wyposażenie jakimi się posługiwali Partyzanci. 

Zapisy na bieg trwają do 26 lutego. Zapisać można się pod tym adresem. Na biegaczy czekają pakiety startowe z koszulkami przedstawiającymi jednego z pięciu Żołnierzy Wyklętych. Na miejscu będzie można zjeść ciepły posiłek z kuchni polowej.
W czasie trwania imprezy prowadzona będzie zbiórka publiczna na rzecz budowy Szkoły z Polskim Językiem Nauczania w Łanowicach (dawne województwo lwowskie) im. płk. Franciszka Niepokólczyckiego (Prezes II Zarządu WiN).

 Źródło: materiały Organizatora
 
*********************************************************************************

Organizator "Tropem Wilczym - Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”, czyli Fundacja Wolność i Demokracja została założona w 2006 roku. To niezależna organizacja pozarządowa wspierająca Polaków na Wschodzie, propagująca wiedzę o historii Polski ze szczególnym uwzględnieniem Kresów oraz zajmująca się problematyką praw człowieka i demokracji na terenach byłego ZSRR. Fundacja jest znana z takich inicjatyw jak akcja „Ratujmy Polaków Donbasu”, „Biało-Czerwone ABC”, czy poświęconego Żołnierzom Wyklętym festiwalu „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”.
Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej: www.tropemwilczym.pl.

2 komentarze:

  1. Coraz więcej dzieje się w biegowym świecie i imprez biegowych przybywa i dobrze... takie inicjatywy są potrzebne abyśmy nie zapominali o tych, którzy przyczynili się abyśmy w wolnym kraju biegali ..

    Pozdrawiam biegowo :)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz! :)
Pozdrawiam i zapraszam także na:
www.facebook.com/zabieganna